Popularne rasy psów a predyspozycje do chorób
Popularne rasy psów a predyspozycje do chorób

Popularne rasy psów i ich niektóre predyspozycję do chorób

Na wstępie chciałabym podkreślić, że posiadanie psa to obowiązek oraz wielka odpowiedzialność, która spada na nas w momencie pojawienia się pupila w domu. Bez względu czy jest to pies z rodowodem, przybłęda czy adopciak ze schroniska.
Podjęcie decyzji o wejście w posiadanie czworonoga nie powinno być podyktowane napływem pozytywnych emocji, nacisku osób trzecich czy próśb małych dzieci w domu.

Na co zwrócić uwagę wybierając psa?

Decydując się na nowego lokatora w domu, często wybór pupila kierowany jest jego wyglądem lub wielkością. Wybierając psa wiele osób nie zgłębia wiedzy na temat sposobu żywienia, potrzeb ruchowych czy wymagań wychowawczych jakie powinno zapewnić się swojemu przyszłemu psiakowi. Dlatego nie zawsze deklarując wybór konkretnej rasy znamy jej potrzeby oraz predyspozycje do danej choroby.

„Predyspozycje rasowe” definiuje się tutaj jako „zwiększone ryzyko wystąpienia choroby w rasie, która może być chorobą dziedziczną lub nie”.

Czym jest wzorzec rasy?

Wzorcem rasy nazywamy opis cech:
- wizualnych (rozmiar i rodzaj szaty), 
- szczegółowych morfotycznych,
- charakteru,
które w sposób jednoznaczny wyróżniają typowaną rasę na tle innych psów. Poszczególne wzorce rasy ustalane są przez organizacje kynologiczne, w których skład wchodzą hodowcy z całego terenu. Przypatrując się Europie istnieje jedna największa, z najdłuższym stażem organizacja kynologiczna FCI (ang. Federation Cynologique Internationale).

Najważniejszy jest początek - praca z młodym psem

Oprócz wymaganej znajomości "predyspozycji rasowej" psa, bardzo duże znaczenie ma wychowanie oraz dieta.
Dorosły pies może zachorować, ale nie musi. Ryzyko wystąpienia patologii zależy w dużej mierze od nas właścicieli, czyli podawanych posiłków, profilaktyki zdrowotnej (regularnych badań) oraz sposobu wychowania. Nasze postępowanie już od najmłodszych lat (wiek szczenięcy) będzie miało niebagatelny wpływ na organizm naszego psiaka, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z daną rasę przed dokonaniem zakupu.

Brak umiejętności realnego poglądu na ogólny dobrostan psa może nasilać jego problemy zdrowotne, które z czasem mogą pogarszać jego stan fizyczny oraz psychiczny. Dla nas właścicieli natomiast to dodatkowe wyzwanie, z którym nie zawsze umiemy sobie poradzić.

Predyspozycje ras do wielu chorób

Z tabeli powyżej widać jak wiele różnych ras, niekiedy mocno popularnych, ma swoiste predyspozycje do występowania różnorodnych schorzeń. Wśród nich najczęściej pojawiającymi się problemami są: zapalenia stawów czy zmiany dermatologiczne. 
Przyglądając się właścicielom spacerujących ze swoimi pupilami wśród miejskich uliczek lub odwiedzających gabinet weterynaryjny wytypować można kilka ras, u których połączenie predyspozycji genetycznych oraz niewielka świadomość opiekunów o samej rasie może doprowadzić do negatywnego oddziaływania na organizm zwierzaka.

Popularne rasy psów a predyspozycje do chorób

Labrador i Golden retriever

Są to rodzinne i bardzo łakome zwierzaki, na pewno każdy z nas kojarzy retrievera, który jest w stanie zjeść wszystko i w każdych ilościach.
Należy pamiętać, że u tych psiaków często zdarzają się alergie pokarmowe
Objawy to między innymi:
- świąd,
- drapanie,
- wylizywanie,
- zaczerwienienie skóry,
- wyłysienia.
Leczenie polega na odpowiedniej diecie eliminującej, warto również wprowadzić kwasy omega-3 które wspomogą skórę i sierść.
Są one również predysponowaną rasą do otyłości, dlatego koniecznie należy kontrolować ich wagę i ilość spożywanych posiłków.

Yorkshire terrier

Wyjątkowo popularne pieski, potrafią żyć naprawdę długo, ale nie oznacza to, że nie chorują. Bardzo często występuje u nich zapadanie tchawicy, spowodowane rozmiękaniem pierścieni tchawicy i zmęczeniem mięśnia tchawiczego. Jeśli choroba nie jest nasilona, ulgę przynosi unikanie podniecenia i stresu. Tutaj należy dbać o chrząstki poprzez podawanie odpowiednich preparatów.
Kolejnym częstym schorzeniem jest zwichnięcie rzepki, trwałym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny, jednak również warto wspomagać ścięgna poprzez suplementację kolagenu (i witaminy C która wspomaga jego wchłanianie).

Jamnik

Najczęściej zdarzają się u nich choroby kręgosłupa. Ponieważ są długie, to łatwo o kontuzję i np. wypadający dysk, dlatego przede wszystkim należy dbać o prawidłową wagę psa, oraz odpowiednio dostosować wysiłek fizyczny (najlepiej ograniczyć chodzenie po schodach).
Stosunkowo często diagnozuje się u nich chorobę Cushinga, czyli nadczynność kory nadnerczy objawiającej się między innymi:
- wyłysieniami,
- pergaminową skórą,
- wągrami,
- powiększeniem obrysu brzucha.

Sznaucer miniaturowy

U tych psiaków w rutynowych badaniach krwi często pojawia się  hiperlipidemia, czyli nadmierna ilością cholesterolu we krwi. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo zapalenia trzustki. W związku z tym należy stosować profilaktykę cukrzycy – czyli ograniczać ilość węglowodanów, tutaj najlepiej sprawdzają się po prostu dobre jakościowo, wysokomięsne mokre karmy (nie suche!).

Brachycefaliki (rasy psów o krótkim pysku)

Do tych ras należą między innymi pekińczyki, shih tzu, mopsy i buldogi. Niestety na skutek nieprawidłowego chowu i „mody” na psy o określonym wyglądzie są one narażone na wystąpienie zespołu górnych dróg oddechowych psów brachycefalicznych. Określenie to stosowane jest do opisania grupy deformacji anatomicznych, które powodują trudności oddechowe u psów tych ras. Jest to zwężenie nozdrzy, wadliwa budowa krtani i przebudowana tchawica, czyli mechaniczna przeszkoda w prawidłowym oddychaniu. Objawy przypominają przewlekłe zapalenie dróg oddechowych. Z tego powodu brachycefaliki są bardzo wrażliwe na przegrzanie, nie powinno się ich zostawiać nawet w nagrzanym mieszkaniu.
Mają skłonność do alergii pokarmowych oraz chorób oczu (spłaszczone z powodu skróconej trzewioczaszki oczodoły nie chronią gałek ocznych). Trzeba szczególnie dbać o czystość fałdów skórnych szczególnie na pyszczku. Brak pielęgnacji może doprowadzić do infekcji.
Nadwaga pogarsza ich kondycję i utrudnia leczenie w przypadku wystąpienia chorób.

Wybierając psa z hodowli możemy mieć pewność, że dobór rodziców był w pełni kontrolowany, a ich celem jest ograniczenia ryzyka nadmiernego występowania chorób dziedzicznych oraz niebezpiecznych predyspozycji. W przypadku pseudohodowli ta pewność staje się dość wątpliwa. Adoptując psiaka zdarza się, że nie jesteśmy w stanie określić jego rasy, dlatego u takich czworonogów warto regularnie robić badania aby na bieżąco monitorować jego stan zdrowia.

 

Podsumowując, każdy psiak zasługuje na kochający dom oraz miłość właścicieli. Podejmując trud bycia konsekwentnym i oddanym właścicielem zawsze warto zasięgnąć języka o wybranej rasie, jej potrzebach, charakterze oraz skłonnościach do wielu chorób. Ułatwi Wam to wychowanie oraz zapewnienie psiakowi długie lata spędzone razem w prawidłowej kondycji zdrowotnej.

Blog
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Darmowa dostawa do paczkomatów i punktów odbioru od 99 zł z kodem: #FREE99

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium