Olej MCT dla psa - kokosowy eliksir a zdrowia psa
Olej MCT dla psa

Olej MCT dla psa - potężne narzędzie żywieniowe godne szczególnej uwagi

Olej MCT (Medium Chain Triglycerides), czyli dobroczynna mieszanka kwasów tłuszczowych naturalnego pochodzenia dla psów.

olej mct dla psa

Olej kokosowy niegdyś niedoceniany, obecnie chwalony ze względu na swoje korzystne działanie. Ostatnie badania naukowe przyciągnęły szczególną uwagę zdrowotną i otworzyły nowe perspektywy wykorzystania go w celach protekcyjnych względem chorób, nie tylko dietozależnych, oraz leczniczych dla wszystkich psów.

Czym jest olej MCT?

Zacznijmy od tego czym są triglicerydy (TG, trójglicerydy)? To nic innego jak fachowe/techniczne określenie tłuszczu. Do ich dwóch głównych celów należą:

a)  wykorzystywanie przez organizm jako źródło energii,
b)  stanowią materiał zapasowy magazynowany w ustroju jako tkanka tłuszczowa.

Sama nazwa triglicerydów pochodzi od ich budowy chemicznej, a dokładniej
długość ich łańcuchów kwasów tłuszczowych.

 

nasycone kwasy tłuszczowe

W związku z tym:
- SCFA – posiadają od 1 do 4 atomów węgla,
- MCT – posiadają od 6 – 12 atomów węgla,
- LCT – posiadają 14 i więcej atomów węgla.

MCT składają się ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCFA). Trzy MCFA plus cząsteczka glicerolu, tworzy jedną cząsteczkę MCT.
Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe to:

- C6: kwas kapronowy lub kwas heksanowy,
- C8: kwas kaprylowy lub kwas oktanowy,
- C10: kwas kaprynowy lub kwas dekanowy,
- C12: kwas laurynowy lub kwas dodekanowy.

Właściwości zdrowotne oleju MCT dla psa

Dzięki tej unikalnej kompozycji olej MCT wykazuje szereg działań prozdrowotnych.
Należą do nich:

korzyści oleju mct dla psa

Jak wygląda metabolizm średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych?

W tym miejscu warto zaznaczyć, że ponad 60% średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCFA) rozpuszczalne są w wodzie.

Odnosząc się bezpośrednio do samego momentu przekształcenia w energię, ich trawienia jest bardzo szybkie, a jednocześnie wydajne.

brain power mct oil syta micha

 

Sam proces trawienny nie wymaga żółci (lipaza ustna i żołądkowa), nie tworzą lipoprotein - pobrane MCT przez psa są niemalże natychmiast rozkładane przez enzymy śliny na glicerol oraz kwasy tłuszczowe. Oznacza to, że MCFA są transportowane bezpośrednio do wątroby.
W wątrobie zachodzący proces utleniania w mitochondriach zwiększa produkcję ciał ketonowych, co ważne nie wymagając przy tym karnityny (niezbędnej do aktywacji i utleniania długołańcuchowych kwasów tłuszczowych).

 

Dzięki takiej przemianie olej MCT można wykorzystywać podczas komponowaniu diety psów cierpiących na:

- choroby metaboliczne powodujące upośledzenie przyswajania tłuszczów,
- zaburzenia pracy trzustki,
- u młodych zwierząt, u których przewód pokarmowy/gruczoły trawienne nie zostały jeszcze w pełni wykształcone.

Takie zjawisko jest również ważne w kontekście szlaków regulacyjnych związanych z opornością insulinową, metabolizmem glukozy czy nadciśnieniem tętniczym.

Właściwości zdrowotne kwasów tłuszczowych w oleju MCT

właściwości kwasów tłuszczowych oleju mct dla psów Syta Micha

 

 Zalety oleju MCT dla psa

Olej kokosowy dla psa

Pierwszą zaletą oleju MCT jest zdecydowanie łatwiejsze wchłanianiu do krwiobiegu z przewodu pokarmowego.

Tłuszcz jako koncentrat energii jest potrzebny do prawidłowej pracy mózgu, a jego pozyskiwanie z długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (LCT) jest utrudnione w przeciwieństwie do MCT. MCT uwalniając średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCFA), szybko metabolizowane są w wątrobie do ciał ketonowych, które stają się paliwem dla mózgu.

Jakim psom warto wdrożyć do diety olej MCT?

Z pewnością doskonałym wsparcie będzie dla:

- psów sportowych,
- psów wystawowych,
- psów osłabionych potrzebujących wzmocnienia np. po zabiegu,
- psich seniorów,
- psów rosnących,
- psów z problemami zdrowotnymi.

Olej MCT a układ nerwowy psa

Odnosząc się do pracy układu nerwowego psa jest on złożony, a nieprawidłowości neurologiczne mogą pojawić się na wszystkich etapach życia zwierzaka każdej rasy.
Naukowcy dowiedli, że obecność w diecie psa oleju MCT będzie doskonałym wsparciem pracy mózgu u psów zmagającymi się z chorobami neurodegeneracyjnymi m. in. epilepsją.
Swoje działanie neuroprotekcyjne wykazuje również względem psów z padaczką idiopatyczną zmniejszając liczbę napadów.
Oprócz tego, olej MCT będzie wspomagał funkcje poznawcze wśród starszych psów z objawami zespołu zaburzeń poznawczych (CDS) oraz redukował postępowanie Alzheimera u psich seniorów.

Olej MCT a otyłość psów

MCFA są rozkładane i wykorzystywane do produkcji energii i rzadko kończą jako tkanka tłuszczowa lub złogi w tętnicach.
Olej kokosowy wspiera zdrowy metabolizm, zapewnia wyższy poziom energii i wspiera prawidłowe funkcjonowanie komórek. Co więcej, badania wykazały, że kwasy MCT zmniejszają ryzyko występowania otyłości i wpływają korzystnie na bilans energetyczny. Tezę tę potwierdza wiele badań przeprowadzonych na modelach zwierzęcych w których stwierdzono, że zarówno krótko jak i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe wykazują działanie zmniejszające masę ciała.
Dlaczego? Ponieważ zmniejszają akumulację tłuszczu w adipocytach i hamują rozrost tkanki tłuszczowej, zwiększają termogenezę poposiłkową, zwiększają spoczynkową przemianę materii, zwiększają nasycenie i zmniejszają apetyt.
U psów średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym dodatkowo będą wspierają prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, co również pozwoli na zachowanie prawidłowej masy ciała.

Olej kokosowy a choroby układu krążenia psa

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe nie wpływają negatywnie na poziom cholesterolu we krwi i pomagają chronić przed chorobami serca. Brak udziału w transportowaniu i syntezie cholesterolu pozwala na wykazanie protekcyjnego działania względem chorób układu krążenia wśród zwierząt. Obecność w diecie MCT wpływa na poprawę parametru HDL oraz może działać przeciwzakrzepowo, jednak cały czas ten temat wymaga dalszych badań.

Inne działanie prozdrowotne oleju MCT na psa

Szereg badań wykazał, że spożywanie średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych zwiększa wchłanianie niektórych witamin z grupy B, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K, beta-karotenu i niektórych aminokwasów.

 

Olej MCT świetnie radzi sobie w zwalczaniu rozmaitych infekcji. Z dużą skutecznością niszczy wiele bakterii, grzybów, pleśni oraz pierwotniaków (Candida albicans czy Giardia lamblia).

 

Jest pomocny w odbudowie nabłonka jelitowego, biegunkach, a co najważniejsze wpływa korzystnie na jelitową mikroflorę probiotyczną.

 

Olej kokosowy korzystnie działa na skórę oraz sierść. Z powodzeniem jest wykorzystywany w leczeniu infekcjach skórnych, w tym atopowym zapaleniu skóry.

 

Kolejnym plusem oleju MCT dla psa jest zdolność zapobieganie osteoporozie czy przyspiesza gojenie ran.

Dzięki takim zdolnościom wprowadzenie do psiej diety oleju MCT będzie wykazywało działanie protekcyjne, profilaktyczne i lecznicze względem wielu dysfunkcji.

Sprawdź na sytamicha.pl

 Syta Micha olej MCT dla psa

Blog
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Darmowa dostawa do paczkomatów i punktów odbioru od 99 zł z kodem: #FREE99

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium