Niedokrwistość u psów - przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Niedokrwistość u psów - przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Niedokrwistość u psów

Czym jest anemia?

Niedokrwistość inaczej nazywana anemią to zmniejszenie masy czerwonych krwinek. Co ważne jest to objaw, a nie choroba.
Skuteczne radzenie sobie z problemem polega na leczeniu choroby podstawowej. Nasilenie objawów zależy od szybkości narastania niedokrwistości, stopnia niedokrwistości oraz aktywności zwierzęcia.

  Ciekawostka

Średnia objętość krwi u psa to około 90ml/kg, a czas życia erytrocytów to 100-120dni. Objętość krwi to w 55% osocze oraz w 45% komórki.

Przyczyny niedokrwistości u psa

 Ze względu na przyczyny niedokrwistość dzielimy na: 

Ogólne przyczyny anemii u psów

U młodych psów niedokrwistość zazwyczaj jest spowodowana inwazją pasożytów lub wadami wrodzonymi, u psów w średnim wieku to często choroby autoimmunologiczne, natomiast u starczych niedokrwistość  jest spowodowana chorobami przewlekłymi np. chorobą nerek lub nowotworem.

Babeszjoza u psów

Przyczyną pojawiającą się w każdym wieku są skutki chorób wektorowych takich jak Babeszja, która jest jedną z najgroźniejszych i najszybciej rozprzestrzeniających się chorób odkleszczowych.
Te mikroorganizmy doprowadzają do rozerwania błony komórkowej erytrocytów.
Babeszjoza wykazuje charakter sezonowy, ale nie oznacza to, że do zakażenia nie może dojść przez cały rok. Dlatego należy koniecznie zabezpieczać psy przed kleszczami niezależnie od pory roku.

Leptospiroza u psów

Nową chorobą w Polsce, bardzo groźną, objawiającą się między innymi niedokrwistością jest Leptospiroza.
Oprócz objawów niewydolności nerek i wątroby pojawia się anemia, wynikająca z rozpadu czerwonych krwinek i krwawienia do przewodu pokarmowego co powoduje wybroczyny, problemy z krzepliwością, intensywne wymioty strawioną krwią oraz biegunką.

Anemia w chorobie nerek wśród psów

Przy chorobach nerek dochodzi do anemii, ponieważ to nerki produkują specyficzny hormon – erytropoetynę, która nasila produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym.
W czasie zaburzenia pracy nerek dodatkowo dochodzi do niedoboru żelaza oraz witaminy B12 ze względu na zły stan odżywienia oraz przewlekły stan zapalny przewodu pokarmowego.
Czasami pojawiają się również krwawienia do przewodu pokarmowego. Zaawansowana mocznica powodując uszkodzenia erytrocytów skraca ich przeżywalność 2/3.

Niedokrwistość u psa - objawy

Niedokrwistość diagnozujemy na podstawie badania morfologicznego krwi oraz ocenie rozmazu.
Głównym parametrem jest hematokryt, czyli stosunek czerwonych komórek do całej objętości krwi. Norma dla psa to od 37%-55.
Objawy zawsze są bardziej wyrażone u psów z ostrą anemią, niż u tych z przewlekłą, kiedy organizm miał szansę stopniowo się adaptować.

Właściciele zazwyczaj zauważają:

- bladość lub zażółcenie błon śluzowych,

- osłabienie zwierzęcia oraz senność,

- nietolerancję wysiłkową,

- wzrost liczby oddechów podczas odpoczynku (RRR) lub snu (SRR)/duszność,

- spaczone łaknienie.

Pseudoanemia - co to takiego?

Zawsze należy sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z pseudoanemią. Jest to stan, w którym obniżenie wymienionych wcześniej parametrów spowodowane jest „rozcieńczeniem” krwi w wyniku intensywnej płynoterapii.

Należy również pamiętać, że podwyższony hematokryt może mówić o:
- odwodnieniu,
- nadprodukcji erytrocytów w szpiku,
- utracie osocza,
a nawet prawidłowy hematokrytu mocno odwodnionego zwierzaka nie świadczy o tym, że nie mamy do czynienia z anemią.

Leczenie anemii u psów

Lecząc anemię powinniśmy najpierw znaleźć przyczynę i zacząć od leczenia choroby podstawowej. Leczenie znacznie różni się w zależności od tego czym jest spowodowana anemia i jak długo trwa.

Burak dla psa

Warzywo o niebywałych właściwościach zdrowotnych, które bez obaw można podawać pupilowi w codziennej diecie. Burak to źródło wielu cennych związków bioaktywnych takich jak:

Buraki obfitują w pigmenty azotowe zawierające w dużej mierze betacyjaniny charakteryzujące się barwą czerwono-fioletową (betanina, izobetanina, probetanina, neobetanina) oraz żółto-pomarańczową (betaksantyny) o doskonałych właściwościach przeciwnowotworowych i przeciwzapalnych.
Betaina i betacyjany:
- zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych,
- nieznacznie obniżają ciśnienie krwi,
- regulują stężenie cholesterolu.
Ponadto, betaina ułatwia przyswajanie białka z pożywienia, co więcej wspiera funkcje wątroby.

Regularne podawanie psom żywności bogatej w betacyjaniny może przyczynić się do ograniczenia występowania chorób degeneracyjnych, które powstają w wyniku uszkodzenia strukturalnego komórek w tkankach różnych narządów.

Składniki odżywcze - wpływ buraka na psie zdrowie

Buraki to również źródło żelaza oraz witamin z grupy B (głównie B12), które grają pierwsze skrzypce w walce z anemią.
Buraki uważane są za promotorów wspierających zdrowe jelita ze względu na obecność błonnika pokarmowego, który reguluje pracę przewodu pokarmowego poprawiając regularność wypróżnień. Ze względu na występowanie włókna rozpuszczalnego buraki uważane są również za źródło naturalnego prebiotyku, który stymuluje korzystny wzrost bakterii w jelitach.
Oprócz tego w burakach znaleźć można witaminę A, niacynę, ryboflawinę, magnez, potas czy fosfor.

Czy pies może jeść buraki?

Warto pamiętać, że burak dla psa jest niezmiernie smakowity ze względu na słodycz (obecność węglowodanów). Można go podawać u psiaków z niewielką anemią, jednak nie wolno go serwować w nadmiernej ilości, ponieważ może wywołać on rozstrój żołądka czy biegunkę.
Ważne! Nigdy nie podajemy buraka z puszki, który może zawierać konserwanty i sól.

Suplementy dla psa stosowane podczas niedokrwistości

Suplementami, które można wprowadzić (pod opieką lekarza weterynarii lub dietetyka) jest suszona krew wołowa oraz suszone osocze wołowe. Są one w formie sproszkowanej, można je dodawać do mokrej karmy lub rozpuszczać w niewielkiej ilości wody, są bardzo smakowite. Zazwyczaj zaczynamy od samej krwi wołowej, nie wolno jej przedawkować, ponieważ może powodować koprostazę.

W cięższych przypadkach lekarz weterynarii może zdecydować o wprowadzeniu preparatów krwiotwórczych (pobudzających szpik kostny do produkcji czerwonych krwinek), żelaza, witaminy B12 lub nawet przeprowadzić transfuzję krwi.

Banki krwi dla zwierząt

W Polsce istnieją banki krwi, gdzie psy i koty (spełniający odpowiednie wymagania tak, aby było to dla nich całkowicie bezpieczne) oddają krew, która następnie jest przechowywana w odpowiednich warunkach, aby potem uratować innemu zwierzakowi życie.

Pies dawca krwi

Buraki w Sytej Michy

 

 

Tekst powstał przy współpracy z dietetykiem mgr Joanną Wajs

Blog
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Darmowa dostawa do paczkomatów i punktów odbioru od 99 zł z kodem: #FREE99

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium