Nadwaga u psów a aktywność fizyczna
Nadwaga u psów a aktywność fizyczna

Otyły pies to nieszczęśliwy pies

Otyłość psów a ich zdrowie

Nadwaga psów, czyli jak odchudzić psa i zadbać o jego zdrowie    

We współczesnym świecie otyłość to jedna z najczęściej spotykanych chorób cywilizacyjnych. W krajach takich jak USA, Niemcy, Wielka Brytania, Austria i Australia, procent otyłych zwierząt domowych wynosi pomiędzy 24 a 44!  Utrzymanie odpowiedniej wagi ciała naszego pupila, jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić żeby utrzymać nasze psy w dobrym zdrowiu i kondycji.

Lista chorób, na które otyłe zwierzęta zapadają jest bardzo długa:

otyły pies 1

Zwierzęta z otyłością żyją średnio 1,8 roku krócej od zwierząt o prawidłowej masie ciała. Niestety przywykliśmy do widoku otyłych zwierząt do tego stopnia, że zwierzę w prawidłowej kondycji wydaje nam się zbyt szczupłe. Problem z nadwagą jest często lekceważony i bagatelizowany, bo przecież grube zwierzątka są takie zabawne i urocze…

Do sprawdzenia czy nasz pupil ma nadwagę możemy użyć skali BCS (Body Condition Score). Jest to 9 stopniowy system do oceny sylwetki zwierzaka. Metoda ta jest dużo bardziej wymierna niż ocena masy ciała ze względu na dużą różnorodność eksterierową psów.

Dlaczego nasze zwierzaki tyją?

Podjadanie! Psy są mistrzami manipulacji ludzkimi uczuciami, nauczyły się perfekcyjnie żebrać. Każdy zna ten scenariusz kiedy dźwięk otwieranej lodówki lub szelest opakowania z ciastkami magicznie sprawia, że pod naszymi nogami materializuje się nasz pupil, wpatrujący się wielkimi oczami. Zaczarowani spojrzeniem pełnym miłości, zapominamy ile  takich dodatkowych niezliczonych kalorii dostarczamy dziennie psu.
Należy pamiętać, że jeśli wpadnie taki dodatkowy kąsek - zmniejszamy porcję głównego dania!

Jeśli pies przestanie być dokarmiany "pod stołem" w końcu zrezygnuje ze strategii żebrania, a my w końcu będziemy mogli spokojnie zjeść posiłek. Postawimy tym samym pierwszy krok do przedłużenia życia naszego czworonożnego przyjaciela.

Innymi czynnikami powodującymi tycie mogą być:
a) choroby hormonalne,
b) zaawansowany wiek,
c) kastracja,
d) nuda i stres,
e) ZBYT MAŁA ILOŚĆ RUCHU.

Znaczenie ruchu u psów

W ostatnim czasie modne się zrobiło bycie "FIT", porady dietetyczne, chodzenie na siłownię i uprawianie sportów. U zwierząt jak i u ludzi nie uzyskamy oczekiwanych efektów odchudzania bez ćwiczeń.
Ruch jest nieodzownym elementem terapii odchudzającej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kondycję i wydolność organizmu, powoli wdrażać zwierzę do większej aktywności.
Z ćwiczeniami uważamy szczególnie u zwierząt z chorobą zwyrodnieniową stawów, otyłością olbrzymią oraz u tych, u których dotychczasowa aktywność fizyczna była minimalna.

Przeciwskazania do aktywności ruchowej psów              

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, należy dążyć do tego, żeby pies był aktywny minimum godzinę dziennie, w tym przynajmniej raz dziennie przez ponad 30 minut. Dlaczego akurat tyle? - dopiero po pół godzinie umiarkowanej aktywności fizycznej organizm zaczyna spalać zapasy zgromadzone w tkance tłuszczowej.
Mimo zalecanej aktywności, należy mieć na uwadze fakt, iż dodatkowe kilogramy przeciążają stawy, co przyczynia się do rozwoju osteoarthritis.

Swobodne chodzenie po ogrodzie czy bieganie wzdłuż płotu nie są dla psa wystarczającą aktywnością!
Spacery są idealnym momentem w codziennej rutynie, w które można wpleść parę ćwiczeń, poprawić kondycję i wspomóc psi organizm w odchudzaniu.

Należy jednak unikać intensywnych zabaw typu bieganie za piłeczką, jeśli nie są poprzedzone odpowiednią rozgrzewką.
Nagła aktywność bez wcześniejszego rozgrzania mięśni bardzo obciąża organizm i może doprowadzić do kontuzji.
Pamiętamy również o odstępie przynajmniej 2 godzin między posiłkiem a planowaną aktywnością, szczególnie u dużych psów niesie ze sobą ryzyko skrętu żołądka.

Co pomaga psiakom chudnąć?

Odpowiednio dobrany trening jest w stanie zdziałać cuda!
Po plan treningowy dobrany indywidualnie warto się zgłosić do psiego fizjoterapeuty lub instruktora Psiego Fitnessu to on dopasuje ćwiczenia pod odpowiednie partie mieśni, sprawdzi kondycję i wytyrzymałość pupila.

1. ĆWICZENIA W WODZIE

Znaczenie wodnych ćwiczeń dla psów

 Woda jest naszym sprzymierzeńcem !

Pływanie nie obciąża stawów, wzmacnia za to mięśnie i poprawia wydolność krążeniowo oddechową. Krótkie sesje pływania pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów - pamiętajmy jednak żeby przyzwyczaić pupila do kontaktu z wodą. Bezpieczeństwo w wodzie zapewniają specjalne kapoki, które równomiernie unoszą ciało zwierzęcia nad powierzchnią wody.

Dla psów z otyłością olbrzymią świetnie się sprawdza trening na bieżni wodnej, gdzie zwierzę musi pokonać opór wody a jednocześnie jest lżejsze więc nie przeciąża stawów.

2. CARDIO

Znaczenie treningu wytrzymałościowego u psów

Jogging i bieganie przy rowerze również zaczynamy od treningów interwałowych gdzie bieg przeplatamy z tempem spacerowym, proporcje dostosowujemy do kondycji czworonoga.
Pomocna w procesie odchudzania może być bieżnia sucha - szczególnie jeśli właściciel nie może dużo spacerować z psem.

3. SPACERY z psem

Pamiętajmy też o długich spacerach po różnorodnym terenie, który oprócz treningu wytrzymałościowego dostarcza wielu bodźców do układu neurologicznego, ważna jest eksploracja nowych miejsc i interakcja z otoczeniem.
Spacery po górach budują kondycję zarówno psa jak i właściciela, a te po plaży pomagają wzmocnić mięśnie stabilizujące postawę ciała. Zmienne tempo spaceru, spacer po wysokiej trawie lub nad gałęziami w lesie pomaga wytrenować  koncentracje i koordynację ruchów – są to ćwiczenia, które bez problemu można wykonywać w czasie codziennych aktywności.

4. Ćwiczenia FITPAWS dla psów

Ćwiczenia FitPaws prócz spalania zbędnej tkanki tłuszczowej - wzmacniają mięśnie, są to ćwiczenia wykorzystywane w rehabilitacji zwierząt, które wykonywane w odpowiednim tempie przynoszą super efekty!  Przykładem jest tzw. Cavaletti – tyczki rozłożone w odpowiedniej odległości zmuszają psy do kłusu i uważnego stąpania łapami, utrwala prawidłowe wzorce chodu i ćwiczy mięśnie.

Częstotliwość treningów z psem zależy od jego kondycji i intensywności danego treningu. Pamiętajmy o czasie wolnym potrzebnym na regenerację po wysiłku.

BYLE NIE ZA SZYBKO!

Pamiętaj aby stale kontrolować spadek masy ciała. Optymalna utrata zbędnych kilogramów powinna nastąpić w tempie nie większym niż 4% całkowitej masy ciała na miesiąc! Zbyt drastyczna dieta powoduje, że organizm zaczyna pozyskiwać potrzebną energię z białek (utrata masy mięśniowej) a nie spalania tłuszczu!

Codzienna dawka aktywności, spacery, wspólna zabawa i ćwiczenia poprawią kondycję psa i jego właściciela.
Wzmocnią więź między nimi, pozytywnie wpłyną na komfort życia i utrzymają ciało w zdrowiu. Ćwiczenia z psem pomagają zmniejszyć ryzyko kontuzji, powstania zwyrodnień w stawach a co najważniejsze zapewniają zdrowy wypoczynek i prawidłowo pożytkują energię.

Autor tekstu: Paulina Szczygielskahttps://www.facebook.com/spacedoggos

Instruktor szkolenia psów, instruktor nose work i dog fitness, fizjoterapeuta małych zwierząt. W pracy ze zwierzętami stawia na zrozumienie i komunikację, prawidłowa relacja psa z przewodnikiem jest podstawą do sukcesu w życiu codziennym i sportowym. Pracuje w Akademii Pana Psa w Lublinie, a swoim pozytywnym podejściem zaraża publikując na FB: Space Dogs

Blog
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Darmowa dostawa do paczkomatów i punktów odbioru od 99 zł z kodem: #FREE99

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium