Naturalne składniki wspierające stawy psa

Naturalne składniki wspierające stawy psa

Zdrowy układ kostno-stawowy - naturalne dodatki w karmach i smakołykach dla psów

Komenda "spacerek" to jedna z ulubionych sformułowań kierowanych do psiaków o każdej porze dnia. 
Jak mawiają ruch to zdrowie! Ale jak biegać za piłką czy wykonywać sztuczki kiedy bolą łapki?

Prawidłowo dobrane żywienie do potrzeb naszego psa, jak również stosowana suplementacja, mają niebagatelne znaczenie w kontekście mocnych i zdrowych stawów. Należące do najczęstszych artropatii tj. stany zapalne stawów lub dysplazje, w dość znaczący sposób utrudniają życie naszym czterołapanym towarzyszom.

Przyczyny problemów prawidłowego funkcjonowania stawów u psów

Zwierzę nie musi być seniorem, aby wymagać suplementów na stawów, leków przeciwbólowych lub fizjoterapii. Samo upośledzenie ruchowe wywołuje ból, którego przyczynami są głównie:
Literatura podaje, że przekarmianie czy zwiększona podaż wapnia będzie przyczyniała się do problemów ze stawami wszystkich psów.
Aby lepiej zrozumieć jak pracuje staw psa, w tym miejscu należałoby zapoznać się z jego podstawową budową oraz funkcjami jakie pełni w organizmie psiaka.

Podstawowa budowa stawu psa

W ciele psów wstępuje kilka rodzajów stawów (maziowe, włókniste, chrząstki) jednak dysfunkcje dotyczą głównie stawów maziowych, zwanych również stawami dwustawowymi.

Zaczynając od zewnątrz mamy więzadła, które utrzymują kości w jednej linii . Warto dodać, że więzadła mogą stanowić część torebki stawowej.
Następnie mamy torebkę stawową , czyli twardą, włóknistą tkankę otaczającą obszar między końcami kości. Przestrzeń ta wypełniona jest płynem stawowym .
Między dwiema kościami znajduje się chrząstka stawowa , której głównym zadaniem jest ochrona oraz okrywanie panewek kości. Co więcej, amortyzuje ona wstrząsy, a żeby zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie potrzebna jest maź stawowa w celu nawilżenia i zminimalizowania tarcia kość o kość.
Należy jednak pamiętać, że z biegiem lat organizm traci zdolność produkcji mazi stawowej,  dlatego tak ważna jest regularna suplementacja diety w składniki, które naturalnie odżywiają maź.

Choroby stawów psów

Zaburzona prace stawów psów może być wynikiem wad wrodzonych (dysplazja, urazy), ale i nabytych tj. choroba zwyrodnieniowa stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Dysplazja stawu biodrowego u psa

Jedną z najczęściej pojawiających się wad jest dysplazja stawu biodrowego . Samo słowo "dysplazja" oznacza niedostateczny wzrost i najczęściej wynika ona z dwóch powodów: niedopasowania się kości udowej do panewki miednicy lub niewystarczająco rozwiniętych mięśni w okolicach miednicy psa.
Problem ten w znacznym stopniu pojawia się u psów między 6 a 18 miesiącem życia. Szczególnie podatne na tą dysfunkcję są rasy średnie i duże. Należy jednak pamiętać , że nie zawsze młody pies będzie dawał objawy boleści lub problemów z chodzeniem.
W dużej mierze dysplazja daje o sobie znać u psów starszych, u których masa mięśniowa jest mniejsza niż u rosnących zwierzaków. Ponadto, długoletnie poruszanie się z nieodpowiednio uformowanym stawem biodrowym, w towarzystwie mineralizacji torebki stawowej czy stanu zapalnego w stawie, będą objawiały się bolesnością i dużym dyskomfortem w czasie wysiłku.
Przyczyny dysplazji mogą być dziedziczone lub wynikać ze środowiska (nadmierna masa ciała, uraz/przeciążenie stawu/zerwanie wiązadła w wieku szczenięcym).

Choroba zwyrodnieniowa stawów psa

Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) jest wynikiem wolno postępującej kaskady zapalnej, wywołującą u psów stały ból. Pogorszenie ruchliwości psa jest wywołane zmianami w obrębie struktur stawowych (chrząstka/błona maziowa), które mogą powodować kulawiznę, sztywnością, a nawet całkowitą utratę ruchliwości stawu, co w znacznym stopniu wpływa na jakość życia psów.
Inne choroby jakie można by wymienić to np. zwichnięcie rzepki, które występuje częściej u małych ras.

Suplementy na stawy dla psa

Czy istnieje antidotum na niwelowanie/łagodzenie zmian objawów klinicznych chorób układu ruchu? Jak wskazuje literatura niestety nie do końca.
Zatem, jakie można obrać drogi by wspomagać układ ruchu psa?


Na chwilę obecną większość rozwiązań terapeutycznych w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów u psów opiera się o podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) . Psy przyjmujące NLPZ (szerokiej grupy leki o charakterze przeciwzapalnym i przeciwbólowym) mogą być obarczone szkodliwymi skutkami, zwłaszcza żołądkowo-jelitowymi.

Dla ograniczenia niepożądanych skutków podawania syntetycznych leków warto wdrażać alternatywne metody wspierania stawów psa na każdym etapie życia. Mogą być to produkty spożywcze przyjmujące cechy profilaktyczne lub suplementy diety łagodzące dotychczasowe dysfunkcje. Takie produkty swój mechanizm działania opierają głównie o właściwości przeciwzapalne mające na celu wzmocnić odporność i regeneracyjno/budulcowe ułatwiające odbudowę uszkodzonych struktur.

Naturalnie wspieranie stawów psa

Do naturalnych produktów wspierających układ kostno-ruchowy psa, które można znaleźć w karmach pełnoporcjowych lub smakołykach, należą:

Oprócz tego znaleźć można nutraceutyki , czyli środki spożywcze będące połączeniem wartości odżywczych i cech środków farmaceutycznych. Jako dobroczynna żywność ograniczająca stany zapalne, wpływa pozytywnie nie tylko na stawy, ale i układ sercowo-naczyniowy, układ pokarmowy czy prace mózgu. Do substancji wchodzących w skład nutraceutyków należą m. in.:

kwas askorbinowy (witamina C) - pietruszka, dzika róża, jeżyny,
kwas galusowy - cynamon, ananas, mango, siemię lniane, hibiskus, granat,
kwercetyna - jabłko, czarny bez, dzika róża, truskawka, żurawina,
glutation - szpinak, brokuł, szparagi, ostropest plamisty,
likopen - pomidor, arbuz, papaja, marchew, dynia, batat, morele,
potas, selen - otręby, twaróg, fasola, owies, jogurt, brokuł, banan,
kwasy tłuszczowe - ryby, jaja, mięso, olej MCT,
luteina - natka pietruszki, cukinia, marchew, batat,
karbinol - brokuł, kalafior, kapusta,
hemiceluloza - buraki, groch, otręby,
witamina E .
Można wyróżnić również nutraceutyki  pochodzące z surowców zwierzęcych np. cholina, lecytyna, kreatyna, cynk, wapń, sfingolipidy, EPA i DHA, koenzym Q10 czy sprzężony kwas linolowy- CLA.

Dlatego też:

- owoce i warzywa (jagody, borówki,  jeżyny ,  morele , tarnina, dzika róża, morwa,  dynia ),
- skorupiaki (kryl),
- zioła (kadzidłowiec - Boswellia serrata, czarnuszka,  rumianek ,   lawenda , melisa, pokrzywa, kurkumina, imbir,  zielona herbata  konopie ),
- inne funkcyjne dodatki (omułek nowozelandzki, hydrolizat kolagenu, czarci pazur, olej rybi, ekstrakt z morwy, wyciąg ze skórki winogron, białka mleka,  pył z poroża jelenia )
są coraz częściej spotykane w żywności dla psów.

Chcąc wspierać stawy swojego psiaka należy przede wszystkim zadbać o jego prawidłowo zbilansowane żywienie oraz pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych.
Dodatkowo, ważne jest by nie przekarmiać podopiecznego oraz dostarczać mu odpowiedniej rozrywki i aktywność w ciągu każdego dnia.
Co więcej, należy z dużą dokładnością czytać składy kupowanych produktów, aby ograniczyć dostarczanie do psiego organizmu mało dobroczynnych substancji.